A munka frissen tartja a mentális és kognitív funkciókat

A nyugdíj melletti munkavállalás előnyei

A közkeletű mondás szerint pénzért dolgozunk, ami nyilvánvalóan igaz is. Azonban a nyugdíjas korban végzett munkának az anyagi előnyökön kívül több más haszna is van.

Természetesen nem becsüljük le az anyagi megfontolást sem, annál is inkább, mert sokaknak ez az fő, vagy az egyetlen motivációja. Az öregségi nyugdíj összege sajnos nem mindenkinek éri el azt a szintet, amiből kényelmes életet tudna élni, ezért kiegészítésre szorul. Ennek érdekében részidős vagy teljes állást is vállalhatnak a nyugdíjas korúak, a körülményeiktől vagy egészségi állapotuktól függően.

Ugyanakkor egyéb járulékos előnyökkel is jár a munkavégzés nyugdíjas korban. Például megelőzi az elmagányosodást, hiszen naponta közösségbe kerül a munkatársakkal, kollégákkal. Ilyen módon társas kapcsolatokat ápolhat, még ha azok nem is érik el a rokoni szintet.

A napi rutin megléte is egy olyan előny, ami frissen tartja az embereket. Bár a korai felkelés az időseknél általában nem okoz problémát, de nap struktúrájának megtartása már sokaknak nehezebben megy. Az egész napi céltalan televíziózás nyilvánvalóan nem támogatja sem a szellemi, sem a fizikai frissességet.

Teljes és boldog élet a célok nélkül nem is létezik. Ezért fontos, hogy az aktív élettel járó rendszeres feladatok és kihívások irányt, hosszabb távú terveket és megvalósítandó célokat adjanak a mindennapoknak. Ez megvéd a sivár, kiüresedett hétköznapok depresszióba fulladásától. Különösen a férfiakat viseli meg az, ha úgy érzik, már nem tudnak mások hasznára válni, ezért nyugdíjazásuk után túl gyorsan leépülnek. Ez akár egy részmunkaidős állással is kivédhető.

Nem utolsó sorban említést érdemel a munkavégzés szellemi frissességet támogató funkciója is. A munka természetes velejárója a gondolkozás és a problémamegoldás, ami frissen tartja a mentális és kognitív funkciókat. Minden szempontból nyereség tehát, ha nyugdíjas korban is folytatjuk az aktív életet.